Po wybuchu I wojny światowej pieniądz w Niemczech zaczął stopniowo tracić wartość. Pieniądza metalowego zaczęło też zwyczajnie brakować. Będące do wybuchu wojny w obiegu monety były gromadzone przez państwo oraz jego obywateli. Drobne nominały zostały częściowo zastąpione monetami wybijanymi w cynku. Już w pierwszym roku wojny pojawił się pieniądz zastępczy. W Niemczech nosił on nazwę notgeld, czyli w tłumaczeniu na język polski - pieniądz na czas potrzeby.
PIENIĄDZ ZASTĘPCZY
Prawo emisji pieniądza zastępczego miały przedsiębiorstwa oraz gminy. Początkowo notgeldy były zwykłymi arkuszami papieru z pieczątką i wydrukowanym nominałem. Z czasem zaczęły przybierać bardziej okazałą szatę graficzną. Pojawił się też metalowy pieniądz zastępczy. Szacuje się, że w Niemczech było około 100 tysięcy różnych notgeldów. Wraz z emisją notgeldów narodziło się ich kolekcjonerstwo. Dzisiaj niektóre rzadkie egzemplarze osiągają wysokie ceny. Notgeldy wyszły z użytku w 1924 roku.
NOTGELDY MIASTA ...
Najbardziej znane szczycieńskie notglety o nominałach 0,5, 0,75 i 1 marki wydał lipcu 1921 roku magistrat. Są one bez wątpienia najczęściej spotykanymi przedmiotami kolekcjonerskimi z przedwojennego Szczytna. Występują licznie zarówno w Szczytnie jak i w Niemczech. Podobne banknoty wydały prawie wszystkie niemieckie miasta, które dzięki nim miały okazję trochę zarobić. Te kolorowe banknoty były zbierane przez kolekcjonerów i dzięki temu do naszych czasów przetrwało ich bardzo dużo. Zazwyczaj mają one obecnie znikomą wartość. Szczycieńskie notgeldy były przez wydawcę reklamowane również poza Prusami Wschodnimi.