Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie korzystają już z rozbudowanej i unowocześnionej bazy dydaktycznej. Teraz przyszli kucharze i hotelarze będą zgłębiać wiedzę w warunkach, o jakich jeszcze kilka lat temu można było tylko pomarzyć. Dobiegła końca finansowana ze środków unijnych inwestycja mająca na celu poprawę konkurencyjności regionalnej oferty turystycznej.

Szkoła wielu smaków

KLUCZOWY PROJEKT

Zespół Szkół nr 2 w Szczytnie dołączył do grona nowoczesnych placówek kształcących adeptów sztuki kulinarnej i hotelarskiej. W czwartek 28 października uroczyście podsumowano realizowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego projekt „Budowa, rozbudowa i unowocześnienie bazy szkolnictwa zawodowego gastronomiczno-hotelarskiego z uwzględnieniem dostosowania do standardów unijnych”. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz województwa, kuratorium, powiatu, miasta oraz gmin. W uroczystości wzięła również udział znana z telewizyjnych seriali aktorka Laura Samojłowicz, mająca rodzinne związki ze Szczytnem. Dyrektor ZS nr 2 Danuta Maroszek dziękowała wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w realizację przedsięwzięcia. Z kolei starosta Jarosław Matłach przypominał, że pomysł unowocześnienia i rozbudowy szkoły zrodził się jeszcze w 2004 roku. Sama realizacja zadania nie należała do łatwych, tym bardziej, że projekt obejmował też szkoły w Olsztynie, Ełku i Elblągu.

- Było wiele różnych chwil, ale dziś możemy się cieszyć tym sukcesem, który przyczyni się do rozwoju całego regionu – podkreślał starosta.

Wicemarszałek województwa Grzegorz Nowaczyk przypominał, że projekt miał rangę kluczowego i należał do najważniejszych współrealizowanych przez samorząd województwa. Wyraził przy tym nadzieję, że wpłynie on na rozwój turystyki będącej istotną gałęzią gospodarki regionu. Całość inwestycji kosztowała ponad 7,3 mln złotych, z czego przeszło 6,1 mln pochodziło ze środków RPO. Udział powiatu wyniósł około 15%.

NOWOCZESNA BAZA

W ramach zadania zmodernizowano i rozbudowano bazę dydaktyczną szkoły. Teraz dysponuje ona zapleczem zarówno do teoretycznej, jak i praktycznej nauki zawodu w kierunkach gastronomicznych i hotelarskich. Powstały tu nowe sale, w tym pracownie kuchenna, konsumpcyjna, kawiarniana, cukiernicza, garmażeryjna, czekolady, analizy żywności, sensoryczna, zmywalnia naczyń, rozdzielnia kelnerska, zaplecze baru, pokoje sypialne z pomieszczeniami sanitarnymi, recepcja oraz sala konferencyjna.

W ślad za rozwojem bazy dydaktycznej idzie także podniesienie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów zawodowych. Obecnie uczestniczą oni w projekcie mającym na celu doskonalenie w zakresie kształcenia modułowego oraz wypracowanie nowych programów nauczania w zawodach: kucharz, kelner, cukiernik, piekarz, technik hotelarstwa. Zadanie jest realizowane we współpracy z partnerem zagranicznym, włoską szkołą o profilu hotelarsko-gastronomiczno-turystycznym w Spoleto. Lada moment uczniowie ZS nr 2 będą mogli też korzystać z nowej sali sportowej. Została ona wybudowana przez powiat, ale nie, jak pierwotnie zakładano, w ramach unijnego projektu.

(ew)/fot. E. Kułakowska