Z przestrzeni miast i miasteczek zaczynają znikać pomniki i obiekty będące aktem wdzięczności „wyzwoleńczej” Armii Radzieckiej. Czy doczekamy się tego też w Szczytnie?
W centrum Szczytna przy ulicy Polskiej w oczy przechodniów rzuca się wieloelementowy pomnik, postawiony, jak głosi napis, przez społeczeństwo miasta w 40. rocznicę PRL-u. Gloryfikuje on „wyzwoleńczą” Armię Radziecką, utrwalaczy władzy ludowej oraz PKWN. Tymczasem Sejm RP przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Z przestrzeni miast i miasteczek mają zniknąć także pomniki postawione ku czci żołnierzy sowieckich. Czy tak będzie też w Szczytnie?
POD CZUJNYM OKIEM TOWARZYSZKI
W powiecie szczycieńskim najwięcej roboty spadnie na barki władz samorządowych w Rozogach. Tam wiele ulic swoimi nazwami nawiązuje do PRL-owskich rocznic, m. in. 22 Lipca oraz kolejno X-, XX- i XXX-lecia PRL. Mamy też ulice gloryfikujące działaczy komunistycznych, jak Marcelego Nowotkę, czy I sekretarza - Władysława Gomułkę.
Z kolei w Świętajnie jeden z głównych traktów to ul. Roli-Żymierskiego, wiodąca nota bene do kościoła.