W nawiązaniu do historii z odnalezieniem sztandaru gimnazjum rolniczego w Szczytnie chciałbym zwrócić uwagę na to, że los niejednego sztandaru z powiatu szczycieńskiego jest nam obecnie nieznany. Sztandary posiadały różne instytucje, organizacje czy zakłady pracy. Po zmianie systemu politycznego większość zdezaktualizowała się, nie pasowała już do nowego, demokratycznego porządku.

Sztandary i kroniki
Wręczenie sztandaru Rejonowemu Urzędowi Spraw Wewnętrznych w Szczytnie

UROCZYSTOŚĆ POD POMNIKIEM

Przybliżę tu historię tylko jednego z nich. 13 października 1987 roku przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie pułkownik Bogdan Mazurek w imieniu Rady Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wręczył sztandar dla Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Szczytnie szefowi WUSW w Olsztynie generałowi brygady Kazimierzowi Dudkowi, który przekazał go szefowi RUSW w Szczytnie majorowi Zbigniewowi Majce. Uroczystość przekazania sztandaru szczycieńskim milicjantom odbyła się w Szczytnie przed nieistniejącym już pomnikiem Powrotu Warmii i Mazur do Macierzy, pod obecnym Zespołem Szkół nr 2. Sztandar od szefa RUSW przejął poczet sztandarowy w składzie por. K. Szuszkiewicz, mł. chor. M. Dębek i plut. Sł. Zubik. Następnie przemówienia wygłosili: Wacław Grupa i przewodniczący WRN w Olsztynie pułkownik Bogdan Mazurek. Natomiast major Z. Majka podziękował za sztandar, który w towarzystwie kompanii honorowej został odprowadzony do budynku RUSW - czyli na komendę Milicji Obywatelskiej.

ZRZUTKA ZAKŁADÓW I INSTYTUCJI

Decyzja o ufundowaniu przez społeczeństwo sztandaru oficjalnie zapadła 10 grudnia 1986 roku na plenarnym zebraniu Rady Miejskiej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego w Szczytnie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.