Rok temu procesje z okazji Bożego Ciała nie odbyły się – z powodu pandemii – w niektórych częściach naszego kraju.

Tradycje Bożego CiałaTeraz nic nie stało na przeszkodzie, by wierni mogli zamanifestować swoją wiarę, wychodząc na ulice miast, miasteczek i wsi. W naszym powiecie najwięcej uczestników zgromadziła procesja w Szczytnie. Wyruszyła ona tradycyjnie z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kilkanaście minut po godzinie dwunastej. W początkowej części procesji uczestniczył, poruszając się na wózku, ks. Andrzej Preuss, chorujący na stwardnienie zanikowe boczne długoletni proboszcz tutejszej parafii (fot. 1). Trasa została wytyczona w 2019 i prowadziła głównymi ulicami miasta w stronę kościoła Świętego Brata Alberta. Po drodze uczestnicy procesji zatrzymywali się na trzech stacjach, by wysłuchać fragmentów Ewangelii (fot. 2). Czwarta stacja znajdowała się już w świątyni.

Siła tradycji zobowiązuje. Choć w kościołach podczas niedzielnych mszy frekwencja jest niższa od tej sprzed kilku lat, to w procesji bierze udział wciąż pokaźna rzesza wiernych (fot. 3) – pocztów sztandarowych, kół modlitewnych i osób, które nie wyobrażają sobie, by ten dzień wolny od pracy spędzić inaczej. Po trwającym półtorej godziny przemarszu ulicami Mickiewicza, Sienkiewicza, Odrodzenia i Polską w kościele św. Brata Alberta odprawiona została msza kończąca miejskie obchody Bożego Ciała, czyli Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Mieszkańcy Szczytna przyzwyczajeni są już do procesji w obecnym kształcie, pamiętają jednak, że przez lata kończyła się ona na placu Juranda, gdzie odprawiano mszę, a po niej Najświętszy Sakrament odprowadzany był do kościoła WNMP. W każdej miejscowości, w której odbywa się procesja, przebieg uroczystości jest trochę inny. W większych miastach procesji jest kilka. W mniejszych miejscowościach procesja zazwyczaj jest krótsza i mniej liczna. Jeden z naszych Czytelników, pan Piotr, w Boże Ciało pojechał do jednego z bardziej znanych polskich sanktuariów – Świętej Lipki. Trasę procesji wyznaczały tam boki sporego placu przed bazyliką (fot. 4), a w uroczystościach uczestniczyło znacznie więcej osób, niż liczy sama pielgrzymkowa miejscowość – Święta Lipka ma niespełna 200 mieszkańców. Po zakończeniu procesji jej uczestnicy mogli wysłuchać koncertu organowego w świątyni.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.