... o „zakutej pale” mi przypomniały, czyli napoju skutecznie gaszącym pragnienie. Ciekawa jestem czy smakosze piwa pamiętają, że właśnie tak nazywano nasz rodzimy, produkowany w szczycieńskim browarze produkt? Opowiem więc moją przygodę z 1994 r., kiedy robiąc zakupy w sławetnej „jedynce” usłyszałam jak klient prosi ekspedientkę, by podała trzy zakute pały.

Upały...
Na zdjęciu z lewej pamiątki po słynnym „Jurandzie”. Z prawej pracownik szczycieńskiego browaru pan Korotkiewicz w warzelni. Zdjęcie udostępniła Zofia Skowrońska

Oniemiałam wówczas z wrażenia, bowiem natychmiast na ladzie pojawiły się trzy butelki piwa. Szybko rzuciłam okiem na etykietę z napisem „Jurand”, z której spod przyłbicy zerkał na mnie rycerz w zbroi. Wcześniej wielokrotnie słyszałam, że na niektórych ludzi mówi się: „ty zakuta pało”, określając w ten sposób poziom umysłu, ale żeby tak prosić o piwo?!, to nie.

Ten piwny incydent sprawił, że postanowiłam iść śladem kuflowej piany. Po pierwsze, wypytałam sklepową, która udzieliła mi wyczerpującej informacji na temat odwiedzających sklep klientów. Ze śmiechem stwierdziła, że faktycznie wielu z nich, prosząc o Juranda, nazywa je zakutą pałą z uwagi na wizerunek rycerza i oczywiście kapsel. Wówczas skontaktowałam się z Naczelnym „Kurka Mazurskiego” Andrzejem Olszewskim i spytałam, czy mogę przygotować artykuł o piwie i czy wyda mi zezwolenie na spotkanie z ówczesnym dyrektorem browaru. Oczywiście zgodził się chętnie, a ja uzbrojona w stosowny dokument umówiłam na spotkanie z panem dyrektorem. Szczycieński browar był jednym z trzech, po Olsztynie i Biskupcu, zakładów tworzących spółkę z o.o. o nazwie Browary Warmińsko- Mazurskie, a zarząd spółki mieścił się w Olsztynie. Swoje zainteresowanie skupiłam na piwie, czyli pienistym napoju o małej zawartości alkoholu, otrzymywanym przez fermentację z tzw. brzeczki, przygotowanej ze słodu jęczmiennego, chmielu, drożdży i wody. Na spotkanie oczywiście poszłam odpowiednio przygotowana i wiedziałam, że wówczas browar produkował piwa jasne pełne w czterech rodzajach o nazwach: Jurand, Grunwald, Maćko i Korona.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.