Uprawa warzyw jesienią

„Sierpniowe słońce kościółek złoci,

wśród wonnych kwiatów złociste kłosy

owsa i żyta, pszenicy, jęczmieni

z polskiej tej naszej ziemi.”

(Teofil Ruczyński)

Początek sierpnia to już środek lata. Dla rolników nadszedł czas wytężonych prac żniwnych a dla działkowców okres zbioru i zagospodarowania plonów z ogródka warzywnego. Doświadczeni działkowcy doskonale wiedzą, że ogródek warzywny powinien być tak zagospodarowany, aby poza okresem zimowym zawsze coś w nim rosło. Nie wszystkie warzywa rosną w jednakowym tempie i czasie. Jedne, jak na przykład rzodkiewka, od siewu do zbioru potrzebują zaledwie kilku tygodni a inne kilku miesięcy. Wykorzystując tę wiedzę, można swój działkowy warzywniak tak rozplanować, żeby wykorzystać grządki maksymalnie, to znaczy zebrać z jednego miejsca plon dwa, a nawet trzy razy w roku. Kiedy plony główne zaczną dojrzewać i zaczniemy je usuwać z grządek, przychodzi pora na poplony, które można wysiewać latem, a nawet jesienią. Przez odpowiednie dobranie terminów siewu, czy sadzenia, a także przez dobór odmian i gatunków można otrzymać zbiory roślin w innych terminach niż tradycyjne. Szczególnie istotne jest otrzymanie świeżych warzyw w okresie późnej jesieni a niekiedy i zimy, kiedy ich asortyment jest ubogi. Na poplony, podobnie jak przedplony, nadają się warzywa o krótkim okresie wzrostu, nie bojące się niższych temperatur. Ponownie można więc posiać rzodkiewkę, sałatę, kalarepę, jarmuż, koperek, szpinak, roszponkę, kalafiory.

Zabiegi przedłużające okres zbiorów

Rzodkiewkę można zbierać pod koniec września i w październiku, a przy cieplejszym listopadzie nawet i w tym miesiącu, jeśli wysiejemy ją w sierpniu. W tunelu foliowym można wysiewać ją jeszcze na początku września. W razie chłodów czy przymrozków rzodkiewkę wysianą na zagonie odkrytym można przykryć folią perforowaną, włókniną lub niskim tunelem foliowym.

Sałatę można zbierać późną jesienią, wysiewając ją pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Jeśli warunki będą niekorzystne, sałata nie zdąży wytworzyć dużych główek. W takich sytuacjach warto również zakładać osłony jak w przypadku rzodkiewki.

Kalarepę na zbiór jesienny uzyskamy, jeśli wysiejemy nasiona nawet do połowy lipca. Przy opóźnionym dorastaniu jadalnych zgrubień wskazane jest założenie osłon.

Jarmuż wysiany w lipcu da wartościowy plon w okresie nawet całej zimy.

Koperek wysiany w lipcu bądź na początku sierpnia zdąży urosnąć i będziemy mogli zbierać go we wrześniu i październiku. W przypadku spadków temperatury potrzebuje osłony.

Roszponkę, zwaną też sałatą zimową warto wysiać w sierpniu, a wtedy zbiory przypadną późną jesienią i zimą. Roślina ta dobrze zimuje jeśli zostanie przykryta cienką warstwą słomy, ale tak, aby rośliny były widoczne.

Dobry plon uzyskamy wysiewając pod koniec lipca lub na początku sierpnia szpinak. Jest to roślina krótkiego dnia i nie szkodzą jej krótkotrwałe przymrozki. Przy większych spadkach temperatury możemy zastosować osłony z folii perforowanej lub włókniny.

Kalafiory możemy uzyskać późną jesienią, wysiewając nasiona na początku trzeciej dekady czerwca. Młodą rozsadę sadzi się po mniej więcej czterech tygodniach, a pierwsze róże dorastają na przełomie września i października. Dorastanie ich będzie szybsze, jeśli nad zagonem ustawimy osłonę z folii. Na kalafiory jesienne w tym roku jest już za późno, ale w przyszłości można spróbować i takiej uprawy.

Stanisław Stefanowicz

POLECAM

Szaszłyki z polędwiczek wieprzowych z rusztu

Skład: 2 polędwiczki wieprzowe, 25 dag boczku (wędzonego lub surowego), 6-8 średniej wielkości cebule, 3-4 ząbki czosnku, 6-8 średniej wielkości pomidorów (ok. 4 cm średnicy), 1/2 szklanki oleju, sól, pieprz, kilka listków bazylii, przyprawa pikantna do grilla.

Polędwiczki pokrój na plastry grubości około 1 cm. Boczek pokrój na kwadraciki grubości jak polędwiczki wielkości około 4 cm. Na dno czystego naczynia wlej odrobinę oleju i układaj warstwami plastry polędwiczki i pokrojony boczek przyprawiony wcześniej solą, pieprzem oraz przyprawą do grilla. Pomiędzy poszczególne warstwy ułóż pokrojony czosnek oraz listki bazylii i skrop odrobiną oleju. Odstaw to wszystko na kilka godzin do lodówki. Po kilku godzinach wyjmij z lodówki. Pomidory i cebulę pokrój na plastry grubości około 0,5 cm i nabijaj na drewniane lub metalowe szpadki, zachowując kolejność: boczek, polędwiczka, cebula, pomidor. Gotowe szaszłyki jeśli zachodzi potrzeba dopraw solą, pieprzem i przyprawą do grilla. Ułóż je na tacce aluminiowej i piecz na grillu około 30 minut. W czasie pieczenia szaszłyki co pewien czas obracaj.

Nalewka wiśniowa

Skład: 1,5 kg dojrzałych wiśni, 1 kg cukru, 0,5 spirytusu, 0,5 l wódki.

Wiśnie umyj, osusz i wydryluj. Włóż je do czystego naczynia i zalej połączonym spirytusem i wódką. Odstaw wiśnie na tydzień. Po tygodniu zlej alkohol, a wiśnie zasyp cukrem i odstaw na 1 miesiąc, co pewien czas wstrząsając naczyniem aby rozpuścił się cukier. Po tym okresie połącz powstały sok i wiśnie z alkoholem i odstaw na 3 miesiące. Nalewka w tej postaci będzie o wiele smaczniejsza niż po odfiltrowaniu samego płynu.