Swoje drugie urodziny obchodził 5 marca Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie.

Klub powstał dzięki projektowi współfinansowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Promocja czytelnictwa”. Jego celem jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez udział w życiu literackim, spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje. Działalność klubu koordynowana jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie.

Szczycieński DKK skupia wąskie, ale solidne grono wiernych czytelników. Klubowicze cykliczne spotkania poświęcają omawianiu przeczytanych wcześniej, wybranych przez siebie lektur. Dużo emocji i powodów do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami wywołały takie pozycje, jak np..: „Przedział dla Pań” Anity Nair, „Opowieść o miłości i mroku” Amosa Oz, „Dzwon śmierci” Kerstin Ekman, „Telefrenia” Edwarda Redlińskiego czy wreszcie „Obsługiwałem angielskiego króla” Bohumila Hrabala. Dyskusję odbywającą się w czytelni biblioteki zawsze poprzedza prezentacja multimedialna przybliżająca postać i ciekawostki z życia danego autora. Klubowicze uczestniczyli też w spotkaniach autorskich, m.in. z Wojciechem Tochmanem, dziennikarzem i reporterem „Gazety Wyborczej”, założycielem i wolontariuszem Fundacji Itaka, gospodarzem popularnego programu „Ktokolwiek widział”.

Fenomenem funkcjonowania klubu jest fakt, iż w każdej chwili można do niego przystąpić, przychodząc na wyznaczone spotkanie nawet bez znajomości danej pozycji, by poznać streszczenie i opinie klubowiczów, a potem samemu sięgnąć po wartą poznania lekturę.

Na ostatnim, urodzinowym spotkaniu, zrodził się zamysł przygotowania wieczornicy poetycko-muzycznego połączonej z deklamacją wierszy Wisławy Szymborskiej.

GS-K