Cel numer jeden miejscowych działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego to powtórzenie co najmniej wyniku sprzed czterech lat, które pozwoli na zachowanie władzy w powiecie szczycieńskim. Podczas konwencji wyborczej poznaliśmy nazwiska ludowców ubiegających się o mandaty radnych, wójtów i burmistrzów.

Utrzymać zieloną wyspę

W miniony piątek swoją kampanię wyborczą w powiecie szczycieńskim zainaugurowało PSL. Na spotkanie do restauracji „Zacisze” przybyli rekomendowani przez ludowców kandydaci na burmistrzów, wójtów i radnych. Wśród nich, co naturalne, sporo jest rolników, ale nie brakuje także leśników, przedsiębiorców, nauczycieli, strażaków, lekarzy i artystów.

- Wszyscy jesteśmy równi, zwarci i gotowi, by osiągnąć zwycięstwo – zapowiadał w trakcie konwencji prezes zarządu PSL w powiecie Jarosław Matłach. Jednak główny filar ludowców, poseł Adam Krzyśków ostrzegał przed samozadowoleniem. Co prawda PSL współrządzi przez wszystkie trzy dotychczasowe kadencje w powiecie, a jego reprezentanci są dziś burmistrzami w Szczytnie i Pasymiu, ale trzeba być czujnym.

- Jesteśmy silni jak nam na to pozwala konkurencja, a ta jest bardzo słaba. Dlatego powinniśmy to wykorzystać – zwracał się do wszystkich kandydatów poseł. Zachęcał ich do dużej aktywności i bezpośrednich kontaktów z wyborcami. - Trzeba sobie przypomnieć wszystkich znajomych, uruchomić rodzinę i nie wstydzić się tego. Podstawą będzie jednak wiara. - Żebyście przekuli tę wiarę w sukces, w to, że Szczytno i powiat szczycieński pozostanie zieloną wyspą – życzył zebranym poseł.

Dzięki jego determinacji cztery lata temu ludowcy wystawili w wyborach na burmistrz Szczytna Danutę Górską. Dziś ani oni, ani ona tego nie żałują.

- PSL to jedyna partia, która doskonale rozumie istotę samorządu. Nie spotkałam się, żeby ktoś z jej strony coś mi narzucał czy dyktował – odnosiła się do minionych czterech lat burmistrz Szczytna, która ponownie stanie do wyborczej walki w barwach PSL. Oprócz niej podobną rekomendację otrzyma burmistrz Pasymia Bernard Mius i ubiegający się o powrót na opuszczony cztery lata temu fotel wójta Dźwierzut Czesław Wierzuk. PSL oficjalnie popierać będzie obecnych włodarzy walczących o reelekcję: Janusza Pabicha (Świętajno) i Grzegorza Zapadkę (Wielbark), a także kandydującego w Jedwabnie Krzysztofa Otulakowskiego.

W walce o 19 mandatów do Rady Powiatu PSL wystawi kandydatów we wszystkich czterech okręgach. W Szczytnie listę otwierają starosta Matłach i obecny radny Waldemar Zimny. Na niższych pozycjach też nie brakuje znanych nazwisk – lekarza Andrzeja Lipińskiego i największej, według słów starosty, „gwiazdy powiatu szczycieńskiego po Krzysztofie Klenczonie” – Jarosława Chojnackiego. Silna jest też reprezentacja ludowców zgłoszona do okręgu Dźwierzuty-Pasym, na czele znajdują się długoletni politycy samorządowi: były wójt Dźwierzut Czesław Wierzuk i aktualny burmistrz Pasymia Bernard Mius. W okręgu Rozogi-Świętajno o mandat ubiegać się będą m.in. znany społecznik i nauczyciel Jarosław Kozikowski oraz lekarz weterynarii, obecny radny Marek Sochalski, z okręgu Wielbark-Jedwabno: radna Barbara Pac, były radny, dyrektor ZS w Wielbarku Jerzy Szczepanek, a także radna gminna Elżbieta Miścierewicz-Otulakowska. Z gminy Szczytno o mandat zawalczą obecny radny Władysław Kulas i były – Dariusz Jaskulski oraz radny gminny Waldemar Pogorzelski.

Plan minimum, który zakłada prezes Matłach, to utrzymanie w powiecie dotychczasowego dorobku – sześciu mandatów radnych i stanowiska starosty.

Przedstawiciele szczycieńskich ludowców znajdą się również na wojewódzkiej liście do sejmiku wojewódzkiego. Pewniakami są Andrzej Górczyński, dyrektor Banku Spółdzielczego i Wiesław Gołąb, współwłaściciel firmy „Zelbo”. – Z trzecią gwiazdą trwają rozmowy – zdradził poseł Krzyśków. Chodzi o burmistrz Szczytna Danutę Górską, której obecność z pewnością wzmocniłaby listę. Górska na razie odmawia, obawiając się powtórki sytuacji sprzed czterech lat, gdy po wygraniu wyborów na burmistrza i zdobyciu mandatu do sejmiku musiała z tego ostatniego zrezygnować.

Krzyśków nie traci jednak nadziei, że do 16 października, gdy odbędzie się wojewódzka konwencja wyborcza PSL burmistrz Szczytna zmieni zdanie.

(o)/fot. A. Olszewski