W kolejnej odsłonie I etapu Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego zachęcamy do głosowania na przedstawicieli gminy Wielbark. Jedną z nich jest Katarzyna Jarząbek, sołtys Baranowa, kobieta wielu talentów i pasji. Zajmuje się rękodziełem, ogrodnictwem, a zimą relaksuje się, kąpiąc w lodowatej wodzie razem z grupą morsów z Chorzel. Wraz z mieszkańcami włącza się w szereg akcji charytatywnych. Zawsze może przy tym liczyć na pomoc miejscowych pań. - W Baranowie mieszkają najlepsze kobiety pod słońcem – śmieje się pani Katarzyna.

Wieś kobiet najlepszych pod słońcem
W wolnych chwilach Katarzyna Jarząbek zajmuje się rękodziełem

Baranowo to zamieszkiwana przez niespełna 200 osób wieś położna nie tylko na skraju gminy Wielbark, ale też na granicy powiatu szczycieńskiego z województwem mazowieckim. Na czele sołectwa od trzech lat stoi Katarzyna Jarząbek. W ostatnich wyborach sołtysa, przy dość dużej frekwencji, pokonała swoją konkurentkę stosunkiem głosów 35 : 14.

Pochodzi z pobliskiego Przeździęku Wielkiego, gdzie się wychowała. Do Baranowa przeprowadziła się 22 lata temu po ślubie z mężem Adamem, który zasiada w Radzie Miejskiej w Wielbarku. Doczekali się trzech, dziś już pełnoletnich, synów. Pani Katarzyna pracuje w Chorzelach w firmie produkującej serki topione. W wolnych chwilach zajmuje się rękodziełem. Tworzy różnego rodzaju ozdoby, stroiki świąteczne oraz skrzaty z materiału. Wraz z mieszkańcami chętnie włącza się w akcje charytatywne, choćby na rzecz chorych dzieci. - Nasze kobietki pieką ciasta, rogaliki i bułeczki na kiermasze. Wystarczy, że tylko rzucę hasło, a już jest odzew. W Baranowie mieszkają najlepsze kobiety pod słońcem – śmieje się pani Katarzyna.

Większość mieszkańców wsi pracuje w wielbarskiej IKEI, wielu też jest już na emeryturach i rentach. Miejscowi mają do dyspozycji świetlicę zlokalizowaną w części budynku dawnego przedszkola. W planach jest jednak budowa nowego obiektu, a także boiska wielofunkcyjnego. W świetlicy, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wielbarku, organizowane są różnego rodzaju zajęcia i warsztaty dla dzieci. - Dzięki temu mogą one aktywnie spędzać czas – zauważa sołtys, która sama też stara się organizować z myślą o najmłodszych różne atrakcje. Dwa lata temu wraz z mężem, przebrani za Śnieżynkę i Mikołaja, przygotowali dzieciom przedświąteczną niespodziankę. W minionym roku wynajęła do tego specjalną ekipę, która rozdawała milusińskim drobne upominki. We wsi organizowane są też imprezy okolicznościowe i festyny. - Przygotowując się do nich, szukamy wraz z mężem sponsorów, dzięki którym można zapewnić uczestnikom więcej atrakcji – mówi sołtys.

Pani Katarzyna, poza rękodziełem, lubi zajmować się ogrodnictwem, a szczególnie uprawą kwiatów. Należy też do grupy Morsy Chorzele. Wraz z jej członkami urządza sobie w sezonie zimowym, raz w tygodniu, kąpiele w lodowatej wodzie.

(ew)

SOŁTYSI Z GMINY WIELBARK

Baranowo – Katarzyna Jarząbek, Ciemna Dąbrowa – Dorota Łysiak, Głuch – Jolanta Paćkowska, Jesionowiec – Elżbieta Szczepańska, Kipary – Krzysztof Deptuła, Kołodziejowy Grąd – Ewa Drężek, Kucbork – Dariusz Kuciński, Lejkowo – Mirosława Lis, Lesiny Wielkie – Ewa Gut, Łatana Wielka – Aneta Krzyszkowska, Nowojowiec – Mirosław Deptuła, Olędry – Lidia Piórkowska, Piwnice Wielkie – Danuta Antoń, Przeździęk Mały – Zbigniew Frączkowski, Przeździęk Wielki – Dorota Kostrzewa, Sędrowo – Magdalena Deptuła, Stachy – Grzegorz Gwiazda, Szymanki – Elwira Milewska, Wesołowo – Krystyna Szewczyk, Wyżegi – Teresa Gomułkiewicz, Zabiele – Anna Gut, Zieleniec – Hanna Deptuła.