Wójtowie gminy Jedwabno – były Krzysztof Otulakowski i obecny Sławomir Ambroziak znaleźli się w gronie ponad czterdziestu osób, przeciwko którym Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała akt oskarżenia w związku z działalnością Stowarzyszenia Helper. - Dobrze się stało, bo w końcu to, co w mediach przedstawiają śledczy, zostanie zweryfikowane przez niezawisły sąd – komentuje Sławomir Ambroziak.

Wójtowie na ławie oskarżonych
W sprawie Helpera zgromadzono obszerny materiał dowodowy zawierający 378 tomów akt

AKT OSKARŻENIA PO SIEDMIU LATACH

Prokuratura Regionalna w Białymstoku, po trwającym siedem lat śledztwie, skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko czterdziestu dwóm osobom w związku z działalnością Stowarzyszenia Helper i wyłudzeniem od czterech samorządów z terenu województwa warmińsko – mazurskiego (miasta Olsztyn, gmin Purda, Reszel i Jedwabno) dotacji w łącznej kwocie ponad 71 mln zł na organizację i funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy i przywłaszczenia części dotacji w wysokości powyżej 34 mln złotych. Jak ustalili śledczy, środki publiczne otrzymywane przez stowarzyszenie jedynie w części przeznaczane były na funkcjonowanie ŚDS-ów. Blisko połowa kwoty udzielonej dotacji miała być wykorzystana przez członków grupy organizującej proceder na zaspokojenie własnych potrzeb. Aktem oskarżenia objęci zostali m.in.: były agent CBA i poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz K., znany jako Agent Tomek, jego żona Katarzyna K., skarbnik stowarzyszenia Marzena H., jej mąż Jacek H., były mąż Katarzyny K., Arkadiusz Sz. oraz właściciel firmy budowlanej współpracującej z Helperem, Henryk Cz.

PUBLICZNE PIENIĄDZE SZŁY NA LUKSUSY

Do nieprawidłowości związanych z wydatkowaniem dotacji miało dochodzić w latach 2010 – 2017. Według śledczych, wśród wydatków opłacanych z pieniędzy publicznych znalazły się koszty stałej obsługi prawnej renomowanej kancelarii radców prawnych, koszty zakupu luksusowych artykułów, w tym kosmetyków i odzieży znanych światowych marek czy artykułów wyposażenia domu, koszty wynajmu i użytkowania ekskluzywnych samochodów, spłaty zobowiązań wynikających z zakupu, przebudowy i adaptacji prywatnych nieruchomości.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.