Podczas wyborów samorządowych, które odbędą się 16 listopada będziemy głosować w miejscu naszego stałego zamieszkania. Nie ma możliwości głosowania poza nim - w innej gminie, za granicą lub na statku morskim. Jest to zasada stosowana wyłącznie w wyborach samorządowych. Obywatele głosują na władze miejscowości, w której mieszkają, pracują, uczą się. Mieszkaniec Lublina nie może wziąć udziału w wyborach samorządowych, jeżeli przebywa w tym dniu w Bieszczadach na górskiej wycieczce, choć mógłby to zrobić w przypadku wyborów parlamentarnych.

Dopisanie do rejestru wyborców jest proste. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy, którą aktualnie zamieszkuje na stałe. Warto wiedzieć, że stałe miejsce zamieszkania wyborcy nie jest równoznaczne z jego miejscem zameldowania. Należy jednak pamiętać, że dopisanie do rejestru wyborców nie jest jednorazowe. Oznacza wypisanie z rejestru wyborców gminy, w której wcześniej mieszkaliśmy i głosowaliśmy. Wniosek o dopisanie rejestru wyborców jest rozpatrywany około 3 dni. Aby mieć możliwość wzięcia udziału w wyborach w aktualnym miejscu zamieszkania, warto złożyć go odpowiednio wcześniej, czyli nie później niż 11 listopada.

Głosowanie korespondencyjne przysługuje osobom niepełnosprawnym. Również osoby po 75. roku życia mogą skorzystać z udogodnień oddania głosu.

Najistotniejszą zmianą w tegorocznych wyborach samorządowych jest wprowadzenie – z wyjątkiem miast na prawach powiatu – okręgów jednomandatowych. W poniedziałek 8 września minął termin rejestracji komitetów wyborczych . Od tej pory mogą one rozpocząć m.in. zbieranie podpisów pod listami kandydatów i agitację wyborczą.

Po raz pierwszy w wyborach do rady powiatu będą obowiązywać 35% kwoty. Liczba kandydatów mężczyzn i kobiet nie może być mniejsza niż 35% wszystkich kandydatów na liście wyborczej.