Żydzi

Społeczność żydowska w Dźwierzutach nie była zbyt liczna. Na przestrzeni niecałych 100 lat żyło tu zaledwie kilka żydowskich rodzin. Wiadomo, że Goldman, kupiec z Dźwierzut, pośredniczył w dostawach broni dla powstańców styczniowych.

Z historii Dźwierzut (4)
Hotel P. Fichtmanna

Eduard D. Goldbeck przynajmniej od 1857 r. oferował piwo z pasymskiego browaru. Goldbeck zbankrutował w 1866 r. 2 grudnia 1870 r. firmę (sklep) w Dźwierzutach zarejestrował Abraham Rosenberg. W 1899 r. sklep wielobranżowy miał tu F. Alexandrowitz. Przed I wojną światową taką działalność prowadził kupiec David Cohn. Natomiast sklep z lampami naftowymi posiadał na początku XX w. G. Reiger.

Gospody

Gospody pełniły dawnej ważną rolę ekonomiczną i społeczną. To w nich pito i bawiono się, ale również załatwiano interesy. Sprzedawano w nich na przykład drewno z lasów prywatnych i państwowych, przyjmowali w nich lekarze, odbywały się zebrania wiejskie. Pisząc o gospodach trzeba pamiętać, że szyld na budynku nie zawsze oznaczał jego właściciela. Często gospodę prowadził dzierżawca. W pierwszej połowie XVIII w. karczmę w Dźwierzutach prowadził Jakub Krupinsky. W 1774 r. gospodę tę przejął Witkowsky, a w 1780 r. Johann Haselau. Druga gospoda w 1770 r. należała do Michała Latzy. Jej kolejnym właścicielem był kierownik szkoły i organista Dawid Dziersk. W drugiej połowie XVIII w. gospoda z prawem do warzenia piwa i pędzenia gorzałki należała do porucznika von Haubitza z Małszewka i prowadzona była przez Olcka. W 1781 r. przeszła na własność żony pastora Gregoroviusa. Następnie w 1800 r. jej najemcą był kowal Johann Wronna. W latach trzydziestych należała już do kupca Carla Hoosmanna z Biskupca, a następnie do jego syna Juliusza Hoosmanna. Co najmniej od 1858 r. gospodę tę prowadzili Louis Pappenroth, który zamieszczał ogłoszenia, że ma w ofercie piwo z pasymskiego browaru. Pappenroth  zbankrutował w 1866 r., a gospodę prowadził dalej Ferdinand Schulz. Hotel F. Schulza był głównym miejscem spotkań w Dźwierzutach. Schulz oprócz hotelu miał również sklep. Na początku XX w. interes prowadził już Emil Schulz.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.