GOSPODY I SKLEPY

Pierwszą karczmę prowadził w Klonie pod koniec XVIII w. Casper Bieber. Następnie należała ona do rodziny von Großów.

Z historii Klonu cz.2
Pomnik upamiętniający mieszkańców gminy poległych w trakcie I wojny światowej, a za nim dąb posadzony na pamiątkę osiemnastych urodzin niemieckiego następcy tronu

Ok. 1840 r. gospodę założył tu pochodzący z Pomorza Friedrich Fehrmann. W 1880 r., od pożaru w gospodzie Toppa spaliła się spora część  północnej strony wsi. Następcą Toppa był Nowotzin. Przed I wojną światową gospody w Klonie prowadzili: Jadwigia Thybusch, A. Kitsch i Wyszomierski. W 1861 r. sklep tekstylny założył kupiec Sennig. Natomiast sklep kolonialny prowadził Eichel.

WIATRAK

Co najmniej od lat 70. XIX w. działał w Klonie wiatrak. W 1877 r. w szczycieńskim tygodniku urzędowym Christoph Siedlik opublikował ogłoszenie, w którym informował o zamiarze sprzedaży swojego młyna. Transakcja najwidoczniej doszła do skutku i kolejnym właścicielem młyna był Max Glembotzki. Od około 1900 r. wiatrak należał do Symanzicka. W okresie międzywojennym posiadał go Hermann Krüger, który przed wybuchem II wojny światowej zbudował w jego pobliżu młyn elektryczny. Stary wiatrak stał opuszczony. Po wojnie rozebrano go i wywieziono w głąb Polski.

LISTONOSZ - BAJARZ

W 1870 r. założono agencję pocztową, przekształconą później w oddział pocztowy, który mieścił się w karczmie Heinricha Wyszomierskiego.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.