Reklama

BANER WSPÓLNY 110325

ROZWÓJ WSI

Od lat 80. XIX wieku wieś zaczęła się szybciej rozwijać. Od jej południowej strony zaczęto wznosić nowe gospodarstwa. Pod koniec XIX w. właścicielem gospody był Przygodda z Wawroch.

Z historii Piasutna cz. 2
Piasutno przed I wojną światową. Panorama wsi, gospoda Paula Vembowskiego i wiejska droga. Pocztówka ze zbiorów M. Rawskiego

Jednak sam jej nie prowadził, dzierżawił ją chętnym osobom. Przed I wojną światową gospodę w Piasutnie prowadzili: Emil Berg, Emil Annuss, Woelky i Paul Vembowski. Działała tu też mleczarnia i należący do Friedricha Schuchna młyn. W okresie międzywojennym gospody prowadzili Hugo Künzle oraz Gertrud Rodde. Sklepy spożywcze należały do Gustava Jeroscha i Karla Kiya, sklep z owocami, warzywami i rybami prowadził Emil Fiedrich. Rzeźnikami byli Julius Marczoch, August Kompa-Kerstan i Wilhelm Osigus. Kowalami byli Paul Alexander i Wilhelm Schnittkowski, szewcem - Orzessek. Krawiectwem zajmowali się: Martha Lork, Karl Lork, Rudolf Kurella i pani Schützeck. Warsztat stolarski prowadził Ernst Gayk, a mechanikiem był Wilhelm Jaschinski. Friedrich Nowak zajmował się fryzjerstwem. We wsi był nawet fotograf - Emil Annuß. Działa tu też poczta.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.