Od 20 czerwca 1919 roku szczycieński batalion, jako 20. Rezerwowy Batalion Reichswehry im. grafa Yorka, pełnił funkcję straży granicznej przy południowej granicy powiatu szczycieńskiego. 1 października 1919 roku w związku z plebiscytem musiał opuścić Szczytno i został przeniesiony do Pasłęka.
PO PLEBISCYCIE
Od początku maja 1920 roku batalion nosił nazwę: I. (Jäger) Reichswehr Inf. Reg. 39 i wchodził w skład 39. Pułku Piechoty. Po zwycięskim dla Niemców plebiscycie wrócił do Szczytna i ponownie został skierowany na granicę, gdzie przejmował i kierował do obozów internowania pobite przez Polaków oddziały bolszewickie. Od 11 listopada 1920 roku batalion otrzymał nazwę: I. (Jäger) Bataillon Inf.-Rgt. 2. Do 1930 roku w Szczytnie stacjonował tylko sztab batalionu oraz 1. i 3. kompania strzelców. Natomiast 2. kompania strzelców i 4. kompania karabinów maszynowych stacjonowała w Olsztynie. Sztab i stacjonujące w Szczytnie kompanie kontynuowały tradycje 1. (Wschodniopruskiego) Batalionu Strzelców imienia Grafa Yorcka von Wartenburga. Natomiast 2. kompania przyjęła tradycje 150. Warmińskiego Pułku Piechoty, a 4. kompania (MG) - 151. Warmińskiego Pułku Piechoty.
STRZELCY MYŚLIWYMI
W wyniku zakazów związanych z traktatem wersalskim ograniczone zostały dotychczasowe silne związki batalionu ze służbą leśną.