NAJWIĘKSZY PRACODAWCA

Otto Hipler prowadził w Wielbarku tartak, strugarnię oraz wytwórnię cegieł silikatowych i elementów betonowych. Od 1929 r. należał też do niego niewielki, w pełni zautomatyzowany i zatrudniający 2 osoby, młyn w Sadku.

Zanim powstała IKEA - czyli o firmie Otto Hiplera
Tartak po wojne. Lata 50./60.

Młyn ten zamknięty został przed wybuchem II wojny światowej. Hipler był największym pracodawcą w mieście. W latach trzydziestych jego firma zatrudniała około 100 osób. Do firmy należało również duże gospodarstwo rolne. Należące do Hiplera budynki znajdowały się też na obrzeżach Szczytna.

UTRACONY TARTAK EMILA LEYKA

O. Hipler firmę, którą prowadził do 1945 r., kupił w 1924 r. od Bruna Kleefeldta, któremu w rozliczeniu oddał tartak w Jedwabnie. Przed Kleefeldtem właścicielem tartaku był Emil Leyk, który utracił świetnie prosperującą firmę, ponieważ zaangażował się w plebiscyt po polskiej stronie. Tartak prawdopodobnie zbudował przed I wojną światową Brzezinski, ale to Leyk, który był z wykształcenia inżynierem, unowocześnił go oraz wybudował cegielnię, a w Szczytnie - wytwórnię elementów prefabrykowanych.

INTRATNY INTERES

Samochód firmowy Otto Hiplera

Otto Hipler urodził się 14 sierpnia 1891 r. w Jedwabnie. Jego ojciec, Robert, był rymarzem, matka, z domu Lipka, pochodziła z Jurgów. Żona Otto Hiplera - Ida, pochodziła z powiatu kwidzyńskiego. O. Hipler z wykształcenia był księgowym.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.