Uroczysta msza święta, paradny przemarsz ulicami Szczytna, zmiana warty i złożenie wieńców pod pomnikiem Orła Białego – takie były najważniejsze religijno-patriotyczne akcenty obchodów 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Zniewoleni w wolnej Polsce

Celebrowanie tego jednego z najważniejszych świąt narodowych rozpoczęła w Szczytnie msza w kościele Wniebowzięcia NMP. Przewodniczył jej ks. dziekan Edward Molitorys. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. posłowie na sejm RP, lokalne władze, kombatanci, wojsko z JW w Lipowcu, poczty sztandarowe. O oprawę muzyczną zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która do Szczytna przyjechała z Lidzbarka Welskiego. Homilię wygłosił ks. kanonik Andrzej Wysocki, proboszcz szczycieńskiej parafii Świętego Krzyża. Kapłan mówił o szczególnym kulcie, jakim Polacy od wieków otaczają Maryję (3 maja w Kościele katolickim to Święto Matki Bożej Królowej Polski). Ks. Wysocki zwrócił także uwagę na paradoks naszych czasów: choć jesteśmy narodem wolnym, nie brakuje wśród Polaków ludzi, jego zdaniem, zniewolonych. Przyczyn tego upatrywał we wpływach obcych i środowisk liberalnych. - Wyrastają niewolnicy strachu przed poczętym dzieckiem, małżeństwem jednym i nierozerwalnym, wyrastają niewolnicy pieniądza – usłyszeli zebrani. Po zakończeniu mszy, podczas której modlono się za ojczyzny: tę dużą – Polskę, i tę mniejszą – miasto, jej uczestnicy przeszli w paradnym szyku głównymi ulicami Szczytna. Pod pomnikiem Orła Białego, gdzie zebrało się kilkaset osób, odbyła się uroczysta zmiana warty. Z krótkim występem artystycznym zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. W piosenkach i wierszach znalazło się miejsce zarówno na patos, jak i na radość płynącą z bycia Polakiem. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem.

DWA HYMNY

Podczas obchodów Święta Niepodległości w listopadzie ubiegłego roku część mieszkańców była oburzona faktem, że zabrakło hymnu narodowego podczas uroczystości przy pomniku Orla Białego. W poniedziałek 3 maja „Mazurek Dąbrowskiego” zabrzmiał aż dwukrotnie: najpierw na rozpoczęcie mszy w kościele Wniebowzięcia NMP, potem na skwerze, na którym znajduje się pomnik.

(gp)/fot. G. Pietrzyk