Zaczął się luty, znikają więc już ostatnie świąteczne ozdoby.

 Znikające ozdobyW minionym tygodniu zdemontowano dekorację z placu Juranda. W zacisznym kąciku, w którym przez blisko dwa miesiące stała świąteczna ciuchcia, swój azyl mają już kierowcy korzystający z normalnych pojazdów (fot. 1) . Jak widać, zapotrzebowanie na parking w tym miejscu wciąż jest duże. Przypomnijmy, że w planach jest likwidacja go i skierowanie zmotoryzowanych w nieco inne rejony śródmieścia. Z drugiej strony plac Juranda w najbliższe wakacje ma stać się areną zlotu bajeranckich wozów. Co byłoby takim odpowiednio wyglądającym miejscem w centrum Szczytna po zamknięciu dla pojazdów placu Juranda i zastawieniu go budkami, donicami czy ławkami?

Dość nietypowo wyglądającą bożonarodzeniową dekorację widzieliśmy w miniony weekend w paru punktach, do których wcześniej nie dotarliśmy. Okazuje się, że świątecznym drzewkiem wcale nie musi być choinka. Z palmą skojarzyła się nam iluminacja na ul. Wańkowicza (fot. 2) , natomiast w Rudce przystrojono inne drzewko także nienależące do iglaków (fot. 3).

 

 

SKANSEN W CZĘŚCIACH

Rudka, podobnie jak Nowe Gizewo, Kamionek, Szczycionek czy Lipowa Góra Zachodnia, to przykłady miejscowości, które w ostatnich latach znacznie się rozrosły – głównie dzięki przeprowadzkom części mieszkańców Szczytna. Pobudowano tu setki domostw. Niektórych o nowoczesnej architekturze, innych upozowanych na dworki czy dawniejszą wiejską zabudowę. W starszej części Rudki, czyli tej położonej przy głównej drodze w pobliżu szkoły, znajdziemy wciąż sporo drewnianych budynków - na ogół zamieszkanych (fot. 4) , które po przeniesieniu w jedno miejsce utworzyłyby żywy skansen jak ten z Klonu. Podobnych domostw nie brakuje także w mniejszych wioskach leżących nieco dalej. Kształty pewnej drewnianej chaty (fot. 5) z Czarkowego Grądu przywołują nam na myśl słynny Krzywy Domek stojący przy Monciaku w Sopocie. No, ale tamtejsza deformacja powstała już w planach i wiązała się z pomysłem utworzenia z owego obiektu atrakcji turystycznej, tu – jest efektem upływającego czasu.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.