Przykro jest mi, ale gdy zasiadałem do opisania biografii o nim, to myślałem, że wiele wiem z jego życia, okazało się jednak, że posiadam znikome wiadomości! Zatelefonowałem do wielu jego kolegów i znajomych. Również myśleli, że dużo o nim wiedzą, ale jak przyszło co do czego, to skąpe mają dane, przeważnie odpowiadali mi, że skrytym był człowiekiem. Więc co zebrałem, przekazuję dla dobra sprawy:

Czesław Kalinka
Jest to unikatowe zdjęcie zrobiono w 1960 roku na ul. Lemańskiej w Szczytnie. Pierwszy z lewej stoi Czesław Kalinka, a dalej myśliwi z Koła Łowieckiego „Sokół” Szczytno - przed odprawą na polowaniu zbiorowym. Zdjęcie

Czesław Kalinka urodził się 2 sierpnia 1927 roku z ojca Michała i matki Bronisławy. Jego największą pasją, oprócz pracy, było myślistwo i działalność kombatancka. Miał średnie wykształcenie techniczne o specjalności budownictwo ogólne.

W połowie lat 50. XX wieku, po przyjeździe do Szczytna rozpoczął pracę w Nadleśnictwie Korpele, gdzie odpowiedzialny był za sprawy budowlano – remontowe.

Po kilkunastu latach w Lasach Państwowych zmienił branżę na spółdzielczość, po prostu został powołany przez władze polityczne na prezesa Spółdzielni Inwalidów im. 22 Lipca, która mieściła się na ul. Łomżyńskiej nr 3. Rozkwit Spółdzielni pod jego sterami nastąpił w latach 80. i 90., kiedy to również przy spółdzielni działały słynne Warsztaty Terapii Zajęciowej. W międzyczasie, na wniosek załogi, spółdzielnia zmieniła nazwę na „KALINKA”, co spowodowało sprzeciwy władz politycznych w Olsztynie

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.