Po przeszło trzech miesiącach głosowania przyszedł czas na podsumowanie jubileuszowej edycji Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Szczycieńskiego. Podobnie jak w latach ubiegłych pierwsze skrzypce grali kulomioci – Konrad Bukowiecki i Karol Kijewski, którzy zdobyli w swoich kategoriach najwięcej głosów. CZŁOWIEKIEM SPORTU został prezes SKKK Szczytno Piotr Zembrzuski. Wręczyliśmy także nagrody specjalne. Jedną z nich – pośmiertnie.

Czytelnicy powstawili na kulomiotów
Nie wszyscy laureaci mogli być obecni. Nagrodę dla zwycięzcy - Konrada Bukowieckiego odebrała jego mama Danuta

Jubileuszowa edycja Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Szczycieńskiego za nami. Aby do jubileuszu mogło dojść, wszystko się musiało kiedyś zacząć. Pomysł zorganizowania w jakiejś formie wyborów najlepszych sportowców powiatu zrodził się jeszcze w latach 90. Całość sfinalizowano na początku 1998 r., gdy podsumowano pierwszy z naszych plebiscytów. Gala wręczenia nagród była połączona z Balem Sportowca organizowanym przez szczycieński TKKF w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 6. W pierwszej edycji nie wprowadziliśmy jeszcze podziału na kategorie SENIOR i JUNIOR. Na liście kandydatów znaleźli się w zdecydowanej większości dorośli sportowcy. Głosami czytelników wygrała jednak nastoletnia zawodniczka SKKK Szczytno Małgorzata Zielińska i to było jednym z powodów wprowadzenia dwóch oddzielnych kategorii. Takich zmian z naturalnych powodów pojawiło się w kolejnych latach więcej. Z czasem kategorie TRENER ROKU i DZIAŁACZ ROKU, w których głosującymi byli także czytelnicy, zastąpiliśmy kategorią CZŁOWIEK SPORTU. Tu wyboru dokonuje nasza redakcja.

Zmieniły się także okoliczności wręczania nagród. TKKF-owski Bal Sportowca nie jest już organizowany, więc „Kurek” przed laty niejako usamodzielnił się. Pomocą wciąż służy były prezes TKKF Bogusław Palmowski, który prowadził pierwszą ceremonię w lutym roku 1998. Nie inaczej było w miniony czwartek, gdy laury przyznawaliśmy po raz dwudziesty piąty. Od lat miejscem ogłoszenia wyników jest restauracja „Zacisze”, do której teraz także zawitali zaproszeni goście – sportowcy, działacze i nasi sponsorzy. Czas umilał „Tokam band” z dominującą sekcją saksofonów. Zespół prowadzony przez Artura Kota zaprezentował swoje ciekawe aranżacje utworów muzyki współczesnej.

Podobnie było w kategorii Junior, gdzie w zastępstwie Karola Kijewskiego wystąpiła jego mama Emilia

W pierwszej edycji plebiscytu kuponów wpłynęło blisko 900, teraz było ich około 1200. Czytelnicy uznali, że w kategorii JUNIOR tytuł należy się Karolowi Kijewskiemu, reprezentantowi Juranda Szczytno. Młody kulomiot triumfował po raz czwarty z rzędu. Zawodnik nie mógł jednak być obecny na ceremonii i nagrodę odebrała za niego mama. W dorosłej kategorii najwięcej głosów oddano na Konrada Bukowieckiego, reprezentującego obecnie barwy AZS UWM Olsztyn. Kulomiot, doskonale znany wszystkim miłośnikom sportu, w przeszłości był w plebiscycie najlepszy aż siedmiokrotnie – najpierw jako junior, potem jako senior. Na samym szczycie nie znalazł się tylko w edycji z 2020, gdy triumfował ultramaratończyk Rafał Kot.

Po raz kolejny na szczycie zestawienia nie pojawił się przedstawiciel gier zespołowych, które od lat przeżywają u nas kryzys. O popularności piłki nożnej świadczy jednak fakt, że na dość wysokich miejscach na liście laureatów znaleźli się trzej futboliści: Mateusz Abramczyk, Rafał Krajza i Patrycjusz Malanowski.

Od 2005 roku przyznajemy tytuł CZŁOWIEKA SPORTU. Tym razem puchar postanowiliśmy wręczyć Piotrowi Zembrzuskiego, prezesowi SKKK, stojącemu za licznymi sukcesami – na arenach europejskich i krajowych – młodych karateków rozsławiających Szczytno. Warto wspomnieć, że w pierwszej edycji plebiscytu Piotr Zembrzuski uzyskał podwójny tytuł TRENERA ROKU i DZIAŁACZA ROKU.

Uczestnikom spotkania czas umilał zespół „Tokam Band” z dominującą sekcją saksofonów

Jubileusz skłonił naszą redakcję do wręczenia nagród specjalnych. Doceniliśmy całokształt dokonań Bogdana Rekosza, niezmordowanego fana sportu i aktywnego pingpongisty, oraz Tadeusza Dymerskiego, utytułowanego zawodnika i trenera w jednym, wychowawcy całej grupy utalentowanych judoków, którym zaszczepił miłość do sportu.

W dniu ogłoszenia wyników otrzymaliśmy smutną wiadomość o śmierci Stefana Kaznowskiego, trenera piłki siatkowej, z którym Gwardia Szczytno święciła największe triumfy. W jednym z sezonów pod koniec lat 70. ubiegłego wieku niewiele brakowało, by szczytnianie wywalczyli awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju. O czymś takim można dziś tylko pomarzyć. Trener siatkówki był kolejną osobą przewidzianą do nagrody specjalnej. Otrzymał ją pośmiertnie. Jego pamięć uczciliśmy chwilą ciszy.

Na liście uhonorowanych nagrodą specjalną znalazła się jedna przedstawicielka płci pięknej. Wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski postanowił uhonorować Annę Jesień, w nie tak odległej przeszłości znakomitą polską lekkoatletkę, specjalistkę w biegu na 400 m ppł, medalistkę mistrzostw Europy i kraju, uczestniczkę igrzysk olimpijskich. Po zakończeniu kariery osiedliła się na terenie gminy Szczytno, gdzie z zapałem propaguje sport, pracując z młodzieżą.

(gp)

 

WYNIKI PLEBISCYTU NA NAJPOPULARNIEJSZEGO SPORTOWCA POWIATU

W ROKU 2021 SENIORZY

1. Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn), lekkoatletyka - brązowy medalista Halowych Mistrzostw Polski w pchnięcia kulą

2. Rafał Kot  (Szczytno), ultramaratończyk – ustanowił rekord zimowy, pokonując Główny Szlak Beskidzki w czasie 177 godzin i 59 minut, zwycięzca Festiwalu Biegu Rzeźnika na dystansie 200 km, zwycięzca biegu Rykowisko na dystansie 108 km, drugi w Łemkowyna Ultra Trail na dystansie 150 km, trzeci w zawodach „3xŚnieżka=1xMtBlanc” na dystansie 58 km

3. Patryk Chodubski  (Berserkers Team Olsztyn) – drugi na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski, pierwszy na Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych, trzeci na mistrzostwach Polski Jiu Jitsu No Gi. Nominowany przez trenera kadry narodowej w graplingu na niebieski pas BJJ.

4. Patryk Malanowski  (Błękitni Pasym), piłka nożna – najlepszy strzelec drużyny

5. Mateusz Abramczyk  (Omulew Wielbark), piłka nożna - czołowy strzelec zespołu występującego w klasie okręgowej

6. Rafał Krajza  (SKS Szczytno), piłka nożna - wyróżniający się zawodnik zespołu występującego w klasie A

7. Julia Kędzierska  (SKKK Szczytno) karate kyokushin– wicemistrzyni Europy WKB w wadze – 55kg

8. Grzegorz Kukawski  (Szczytno), tenis stołowy – zwycięzca XXV Otwartych Indywidualnych Mistrzostw Szczytna i Powiatu Szczycieńskiego w kat. do 40 lat

9. Emilia Gwiazda  (SKKK Szczytno) karate kyokushin – trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy WKB w wadze +65

10. Maciej Wojciechowski  (Szczytno), biegi przełajowe – zwycięzca „Dychy Juranda”, biegu na dystansie 10,5 km organizowanego przez Nadleśnictwo Spychowo

JUNIORZY

1. Karol Kijewski  (MKL Jurand Szczytno), lekkoatletyka – srebrny medalista Mistrzostw Polski U18 w pchnięciu kulą, brązowy medalista Halowych Mistrzostw Polski U18.

2. Olaf Szempliński  (SKKK Szczytno), karate kyokushin – mistrz Europy juniorów WKB, wicemistrz Polski Juniorów w wadze powyżej 75 kg

3. Karolina Piechowicz  (Swimland Olsztyn), pływanie, styl klasyczny - brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorów na 100 m, brązowa medalistka Mistrzostw Polski Seniorów na 50 i 100 m, złota medalistka Mistrzostw Polski Juniorów na 50 m, 100 m i 200 m, uczestniczka Mistrzostw Europy Seniorów

4. Natan Chodubski  (Berserkers Team Olsztyn), brazylijskie jiu jitsu - zdobywca 3 medali na Mistrzostwach Polski, w tym brązowy medal na Mistrzostwach Polski No Gi Jiu Jitsu.

5. Jakub Pop  (GWARDIA Szczytno), boks - Mistrz Polski Młodzików w wadze do 63 kg, uznany za najlepszego zawodnika Mistrzostw Polski

CZŁOWIEK SPORTU 2021

Piotr Zembrzuski

NAGRODA SPECJALNA

śp. Stefan Kaznowski

Tadeusz Dymerski

Anna Jesień

Bogdan Rekosz