Już w najbliższy piątek członkowie Koalicji Obywatelskiej wybiorą w prawyborach swojego kandydata na prezydenta RP. Lokalni liderzy tego ugrupowania nie szczędzą pochował szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu, ale to nie jego widzą w decydującym wyścigu do prezydenckiego fotela. Ich zdecydowanym faworytem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Gminy powiatu szczycieńskiego nie obciążają swoich mieszkańców zbyt dużymi podatkami. Tak wynika z rankingu pisma samorządowego „Wspólnota”. W latach 2020-2022, którego on dotyczy, najniższe daniny lokalne w województwie warmińsko-mazurskim płacili mieszkańcy gmin Rozogi i Dźwierzuty. Wśród miast Szczytno było na drugim miejscu, a w gronie miasteczek Wielbark zajmował 3., a Pasym – 5. pozycję.
- Zamiast tworzeniem parku narodowego lepiej byłoby, żeby Andrzej Kimbar zajął się pomocą nam w rozwiązniu problemu, z którym muszą się borykać mieszkańcy terenu obejmującego obszar chronionego krajobrazu Natura 2000 – uważa wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak.
W minionym tygodniu w sali partnerskiej Starostwa Powiatowego w Szczytnie odbyło się spotkanie organizacji działających na rzecz seniorów z powiatu szczycieńskiego. W wyniku głosowania wyłoniono przedstawiciela do Wojewódzkiej Rady Seniora, którym ponownie została Wiesława Zalewska.
Burmistrz Pasymia Marcin Nowociński i wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak podpisali list intencyjny dotyczący projektowania i budowy sieci kanalizacyjnej w Narajtach i dla dwóch zabudowań Waplewa, która ma być wpięta do oczyszczalni ścieków w Jedwabnie. - To porozumienie otwiera drogę do długo oczekiwanego przez mieszkańców skanalizowania Narajt – cieszy się włodarz Pasymia.
Już jutro Dzień Wszystkich Świętych, a pojutrze – Zaduszki. To czas, kiedy wspominamy naszych bliskich zmarłych, ale też osoby, które znaliśmy i ceniliśmy jako zasłużone dla lokalnej społeczności. W ubiegłym roku pożegnaliśmy kilka takich postaci. Im także należy się nasza pamięć i chwila zadumy …
W minionym tygodniu odbyła się gala podsumowująca XXIII Przegląd Twórczości Artystycznej i Literackiej Osób z Niepełnosprawnościami Powiatu Szczycieńskiego. W tym roku uczestnicy tworzyli prace na temat „Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku”.
Wraca temat utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego, który swoim obszarem miałby objąć blisko 300 hektarów terenu położonego w gminie Świętajno. Jej wójt Alicja Kołakowska, a także starosta szczycieński Jarosław Matłach sceptycznie podchodzą do pomysłu. Duże szanse na realizację rządowego projektu widzi natomiast Andrzej Kimbar, który właśnie otrzymał od minister klimatu i środowiska misję utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego.
Młodzież z trzech szczycieńskich szkół ponadpodstawowych stworzy Forum Samorządów Uczniowskich, którego celem będzie m.in. organizacja sympozjów i konferencji poświęconych ważnym dla młodych ludzi sprawom.
Medialna burza związana ze sprzedażą alkoholu w tubkach przypominających opakowania na musy dla dzieci, wywołała dyskusję na temat dostępności procentowych trunków w Polsce. Piwo, wino czy wódkę można kupić niemal za każdym rogiem, w dodatku napoje te są mocno eksponowane tak, by rzucać się w oczy klientom. Problem jest widoczny także w Szczytnie. W ubiegłym roku w mieście funkcjonowało 54 detalicznych punktów sprzedaży alkoholu. Z kolei do miejskiej kasy z tytułu tzw. opłaty małpkowej tylko w roku bieżącym wpłynęło blisko 300 tys. złotych.
Znany jest wstępny, jeszcze nieoficjalny, podział środków z rządowej kroplówki na podreperowanie samorządowych budżetów i załatanie w nich dziury powstałej m. in. w związku z podwyżkami dla nauczycieli. Szczycieńscy włodarze nie kryją rozczarowania. - Tych środków jest zbyt mało i za późno są dzielone – mówi wójt gminy Jedwabno. - A miało być tak pięknie - dodaje burmistrz Wielbarka.
W powiecie szczycieńskim funkcjonuje 89 rodzin zastępczych, do których tylko w tym roku trafiło 46 dzieci. Potrzeby są więc znacznie większe. - Nasze rodziny są przeładowane i gdyby rocznie zgłosiły się do nas trzy nowe, byłoby to satysfakcjonujące – mówi Justyna Maroszek, kierownik zespołu ds. pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Dlatego jego pracownicy podejmują szereg działań promujących rodzicielstwo zastępcze. Jednym z nich była wystawa zdjęć otwarta w siedzibie Starostwa Powiatowego.
Przygotowania do uruchomienia bezpośrednich połączeń pomiędzy Szczytnem i Ostrołęką dobiegają końca. W miniony weekend na szczycieńskim dworcu pojawił się szynobus Kolei Mazowieckich. Maszyniści tego przewoźnika zapoznawali się w ten sposób z nową trasą.
Zarząd województwa zatwierdził wybór kilkudziesięciu gmin i sołectw do współpracy w kolejnej edycji inicjatywy odnowy wsi. Z powiatu szczycieńskiego zakwalifikowały się: Rumy, Małszewo, Leleszki, Faryny, Marksewo, Jerutki i Przeździęk Wielki.
W 17. edycji Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe znów górą były kobiety. Czytelnicy najwięcej głosów oddali na Edytę Kopeć ze Świętajna. To już nie pierwsza zwyciężczyni Plebiscytu z tej miejscowości, bo w latach 2018 – 2019 wygrywała w nim poprzedniczka i imienniczka tegorocznej triumfatorki, Edyta Duda. Drugie miejsce zajęła Elżbieta Pałasz z Jedwabna, a trzecie – Lidia Piórkowska z Olędrów.
Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” opublikowało najnowszy ranking liderów inwestycji w latach 2021-2023. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat i dzielona przez liczbę mieszkańców. W tej klasyfikacji samorządów liderem w powiecie szczycieńskim jest Jedwabno przed Pasymiem i Świętajnem. A jak w tym zestawieniu wypadły pozostałe nasze samorządy?
Po tygodniach posuchy w okolicznych lasach pojawiły się wreszcie grzyby. Okazuje się, że można w nich znaleźć pokaźne okazy. Dorodnymi prawdziwkami pochwalili się nasi czytelnicy – Teresa i Hubert Jasionowscy ze Szczytna oraz Bogdan Krawczyk z Płozów. Wszyscy oni narzekają jednak na masowe wycinki lasów. - Jeszcze trochę, a nie będzie gdzie zbierać grzybów – mówią zgodnie.
Edyta Kopeć przed rokiem zajęła w Plebiscycie na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego II miejsce. Teraz go wygrała, uzyskując najwięcej głosów czytelników „Kurka Mazurskiego”. W rozmowie z nami zdradza, jaka jest jej recepta na zdobycie sympatii mieszkańców.
Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie organizuje drugą edycją Konkursu Wiedzy o Rynku Pracy adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Do wygrania są cenne nagrody, zarówno indywidualne, jak i zespołowe. Jednak, jak podkreśla dyrektor PUP Beata Januszczyk, wcale nie one są najważniejsze.
W minioną sobotę, wicestarosta Karol Furczak, jadąc przez Dąbrowy, ostrzegł innych kierowców za pośrednictwem zamkniętej grupy na Facebooku przed policjantami prowadzącymi pomiar prędkości. Jego zachowanie spotkało się reakcją byłego funkcjonariusza drogówki, który uznał, że „na pewnych stanowiskach pewnych rzeczy nie wypada”. Co na to wicestarosta?
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.