We wtorek, w wieku 70 lat, zmarł ks. Zdzisław Nurczyk, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Gawrzyjałkach.
Demografia za 2024 rok nie napawa optymizmem. W powiecie szczycieńskim liczba ludności zmniejszyła się o kolejne 601 osób. To wynik niekorzystnej tendencji – niskiego przyrostu naturalnego i rosnącej liczby zgonów, a także migracji w poszukiwaniu pracy. Czy ten trend można zatrzymać?
Wprowadzenie gminnej komunikacji publicznej w gminie Jedwabno nie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem u wszystkich mieszkańców, a wręcz przeciwnie. Głośno protestują rodzice dzieci dojeżdżających do szkoły, którzy domagają się, aby w autobusach nad bezpieczeństwem ich pociech czuwały opiekunki. Jak przekonują, pierwsze dni funkcjonowania systemu tylko potwierdziły, że wcześniejsze obawy nie były na wyrost. Część postanowiła dowozić dzieci własnymi środkami transportu i zapowiada, że będzie się domagać zwrotu kosztów od gminy.
Rozmowa z burmistrzem Szczytna Stefanem Ochmanem
Rada Nadzorcza TBS „Jurand” w Szczytnie jest już po rozmowach z pięciorgiem kandydatów na nowego prezesa tej spółki. Pod koniec tego tygodnia przedstawi swoje wnioski burmistrzowi Ochmanowi, do którego należy ostateczna decyzja.
Na początku grudnia w powiecie szczycieńskim ustanowione zostały trzy nowe rezerwaty przyrody. Dwa z nich znajdują się na terenie gminy Jedwabno, jeden – w gminie Świętajno. Ich celem jest przede wszystkim ochrona zagrożonych z powodu zmian klimatycznych torfowisk oraz występującej na nich roślinności. - Pod kątem przyrodniczym to prawdziwe perełki – mówi Mariusz Karpiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Szczytno, na którego obszarze znajduje się największy z trzech nowych rezerwatów, „Uroczysko Korea”.
Ubiegły rok przyniósł znaczący wzrost liczby Niebieskich Kart wystawianych w związku z przemocą domową w powiecie szczycieńskim. Najwięcej założono ich w rodzinach mieszkających na wsi, a ofiarami były najczęściej dzieci.
Na półwyspie, na którym dawniej funkcjonował ośrodek PTTK, będą mogły stanąć domki letniskowe. Dalsze czekanie na inwestora, który wybuduje tam hotel nie już ma sensu – tak uznali radni.
Lucjan Wołos większą część swojej trwającej już 40 lat kariery zawodowej związał z Urzędem Miejskim w Szczytnie. Jego droga do szczycieńskiego ratusza wiodła przez świńską fermę w Lidzbarku Welskim, PGR w Barczewie, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie i dyrektorski stołek w Urzędzie Wojewódzkim. - Może to zabrzmi patetycznie, ale zaprzedałem się nie tylko tej instytucji, ale i Szczytnu – mówi sekretarz miasta.
Ponad 20% wyniesie wartość zaplanowanych w tym roku inwestycji przez gminę Świętajno. Na takim samym poziomie szacowane jest jej zadłużenie. To wcale nie niepokoi samorządowców. - Jestem jeszcze za jego zwiększeniem, byleby tylko środki wydawać mądrze, jako wkład własny do inwestycji z unijnym dofinansowaniem – przekonuje radny Adam Mierzejewski.
Była burmistrz Szczytna, a dziś radna powiatowa Danuta Górska uważa, że w Szczytnie powinny powstać trzy ronda, których budowa była planowana jeszcze w okresie jej rządów. Podczas niedawnej Rady Powiatu zaapelowała do starosty Jarosława Matłacha, burmistrza Szczytna Stefana Ochmana i wicemarszałkini Sylwii Jaskulskiej, aby naciskali w tej sprawie na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Ponad 170 młodych strażaków z 12 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu szczycieńskiego wzięło udział w II Halowych Zawodach Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych rozgrywanych w Wielbarku.
W oddanym do użytku pod koniec października nowym bloku na ul. Sobieszczańskiego wciąż wolne są cztery mieszkania. Zainteresowani ich najmem mogą składać wnioski w Urzędzie Miejskim do końca marca.
W środę 8 stycznia wieczorem oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonej kobiety, która poinformowała, że w mieszkaniu został pobity jej syn.
W minionym tygodniu w Szkole Podstawowej im. Marii Zientary-Malewskiej w Spychowie odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek.
Do tej pory dyżury pełnili tylko radni miejscy. Teraz zamierza robić to również dwoje radnych Rady Powiatu, Danuta Górska i Rafał Kiersikowski.
W sobotę 11 stycznia po południu st. post. Grzegorz Załęski oraz st. post. Daniel Studniak zostali wysłani przez oficera dyżurnego na interwencję do Pasymia.
Aż siedmiu wykonawców złożyło swoje oferty na przebudowę liczącego 1,7 km odcinka drogi prowadzącej od cmentarza w Świętajnie do drogi krajowej 53.
Pokonanie przejścia dla pieszych na ul. Bartna Strona znajdującego się między browarem a dawnym internatem Zespołu Szkół nr 1 grozi poważnym wypadkiem. Z jednej i drugiej strony na przechodniów czyha niebezpieczeństwo w postaci spadającego tynku oraz dachówek z niszczejących budynków. Mieszkający w pobliżu Artur Święciński żąda od miasta natychmiastowych działań. - Niech zabezpieczy oba budynki, a kosztami obciąży ich właścicieli – postuluje mieszkaniec.
Mieszkańcy Rum niepokoją się o dalsze losy szkoły w ich miejscowości. - Jakie są przyczyny jej zamknięcia i jakie procedury podjęto w tym kierunku? - pytają wójta. Ten zapewnia, że jeszcze żadne decyzje nie zapadły.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.