Już w najbliższy piątek jedno z największych muzycznych wydarzeń tego sezonu w powiecie szczycieńskim – Festiwal Jedwabno Mazury 2025 z udziałem m.in. Thomasa Andersa z Modern Talking. Imprezę poprowadzi para młodych, charyzmatycznych konferansjerów – Maja Skwiot i Oliwier Bordziłowski. Łączy ich to, że oboje pochodzą z gminy Jedwabno i kochają muzykę.
Gmina Jedwabno zawarła umowę z firmą z Bielska Białej na zakup ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP Jedwabno. Pojazd jest warto nieco ponad 2 mln złotych.w Pasymiu.
Gmina Jedwabno, w porozumieniu z Wodami Polskimi i we współpracy z Fundacją Wielkich Jezior Mazurskich podejmuje działania zmierzające do zbadania przyczyn drastycznego ubytku wody w jeziorach Świętajno, Brajnickie i Warchalskie. Na ich sfinansowanie chce pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Od maja gmina Jedwabno wprowadza zupełnie nowy sposób pobierania opłaty klimatycznej. Tradycyjne papierowe kwitariusze odchodzą do lamusa. Zastąpi je system elektroniczny, który pozwoli uszczelnić pobór daniny. Według szacunków wójta Ambroziaka, opłatę powinno uiszczać pięć razy więcej osób niż ma to miejsce obecnie. Włodarz zapowiada też bonusy dla turystów.
W Zespole Szkół w Jedwabnie odbyło się uroczyste otwarcie wyjątkowej sali lekcyjnej. Uczniowie klas siódmych uczestniczący w ogólnopolskim projekcie Instytutu Pamięci Narodowej stworzyli mural poświęcony bohaterom, którzy złamali szyfr Enigmy.
Na nadchodzący sezon turystyczny Gmina Jedwabno przygotowała bogatą ofertę. Najważniejszym wydarzeniem będzie muzyczny Festiwal Jedwabno Mazury 2025, który odbędzie się 16 maja na Stadionie Gminnym w Jedwabnie. Jego największą gwiazdą będzie Thomas Anders z legendarnego duetu Modern Talking.
Gmina Jedwabno liczy nie 3,5 tysiąca, jak wskazują dane meldunkowe, lecz około 5 tysięcy faktycznych mieszkańców. Tak wynika z danych uzyskanych na podstawie prowadzonego od kilku miesięcy monitoringu liczby ludności.
Trwa drugi etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę 4 tys. zł, drugie miejsce jest premiowane bonem na 3 tys. zł, a trzecie – 2 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy kolejnych finalistów. Są nimi sołtyski z gminy Jedwabno – Małgorzata Dąbrowska z Pidunia i Elżbieta Pałasz z Jedwabna.
Samorząd Jedwabna, jako jeden z nielicznych w powiecie, zorganizował gminne obchody upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.
Przygotowana dokumentacja na przebudowę świetlicy w Małszewie, przewiduje w niej salę konferencyjną, służącą potrzebom nie tylko sołectwa, ale całej gminy. Dużym atutem jest położenie budynku nad samym brzegiem Jeziora Małszewskiego.
Wójt Sławomir Ambroziak podpisał z przedstawicielami konsorcjum z Ostrołęki umowę na budowę żłobka w Jedwabnie. Podczas uroczystości posłużył się różdżką, którą kilka dni wcześniej otrzymał od wojewody. - Od nas się wymaga, żebyśmy zmieniali życie mieszkańców na lepsze, a różdżka jest tego symbolem – uzasadniał wykorzystanie niekonwencjonalnego gadżetu promocyjnego.
Stowarzyszenie Kulturalne Tanecznik, OSP w Szuci i klub Zryw Jedwabno otrzymają najwięcej środków z budżetu gminy na realizację zadań publicznych.
Liczący około pół kilometra odcinek drogi gminnej w Waplewie doczeka się przebudowy. W poniedziałek wójt gminy Jedwabno podpisał z wojewodą Radosławem Królem umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
W Witówku, liczącej niespełna stu mieszkańców wsi, od lipca ubiegłego roku działa Koło Gospodyń Wiejskich „Mazurska Moc”. Jak mówią jego członkowie, wśród których są też panowie, powstało z tęsknoty za wspólnym byciem, za czasami, kiedy nasze babki i prababki spotykały się, by prząść, tkać, haftować i dziergać. Dzięki temu odkrywają uśpione pasje i talenty, a przede wszystkim czerpią energię i radość ze spędzanych razem chwil.
ZGK w Jedwabnie poszerzył swoją bazę o agregat prądotwórczy. To jeden z elementów przygotowywania się gminy na wypadek ewentualnych zagrożeń. Temu też celowi służyć ma budowa schronu w Jedwabnie.
Od kilku miesięcy w gminie Jedwabno funkcjonuje monitoring liczby ludności przebywającej na jej terenie. Dzięki niemu urząd dowie się, ilu faktycznie jest stałych mieszkańców i ilu turystów odwiedza gminę, także podczas organizowanych na jej terenie imprez masowych. Wójt Sławomir Ambroziak tłumaczy, że po podobne rozwiązania sięgnęły już inne samorządy leżące w atrakcyjnych turystycznie regionach kraju.
Ciężarówka Volvo, zaadaptowana na śmieciarkę, to nowy nabytek Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jedwabnie.
Pod 34-latkiem z Brajnik załamał się lód na jeziorze Świętajno. Mężczyzna utonął, a poszukiwania jego ciała trwały kilka godzin.
- Czuję się zdradzony przez organy państwa – mówił przed Sądem Okręgowym w Olsztynie wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak, jeden z oskarżonych w głośnej sprawie stowarzyszenia Helper. Włodarz, odnosząc się do stawianego mu zarzutu niedopełnienia obowiązków, wskazywał, że inne instytucje, w tym prokuratura, Urząd Kontroli Skarbowej i Urząd Wojewódzki nie zrobiły w tej sprawie tyle, co kierowana przez niego gmina. Ujawnił też kulisy swojego przesłuchania w prokuraturze w Białymstoku, podczas którego usłyszał propozycję nie do odrzucenia.
Róża i Antoni Granaccy z Jedwabna świętowali 72. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Gratulacje złożyły im władze gminy na czele z wójtem Sławomirem Ambroziakiem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.