Ewa i Robert Wasilewski to założyciele Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury ANIMA, muzycy kultowej formacji Transkapela, a od kilkunastu lat autorzy spektakli teatralnych odwołujących się do lokalnej, mazurskiej tożsamości. Od 2016 r. ich sztuki można oglądać w klimatycznych wnętrzach należącej do Nadleśnictwa Spychowo starej stodoły w Chochole. W rozmowie z „Kurkiem” opowiadają m.in. o genezie powstania swojego najnowszego spektaklu „Karafka Maeterlincka” przedstawiającego historię spotkania niemieckiej Żydówki i Mazura w tużpowojennych realiach.
W czwartek 21 listopada o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie odbędzie się spotkanie z dawną mieszkanką Szczytna Margarethe Duckstein, dawniej Małgorzatą Dudzińską, która opowie o swojej twórczości poetyckiej.
O Grupie Specjalnej Płetwonurków RP znów jest głośno. Tym razem za sprawą zebranych danych i przedstawienia obrazów sonarowych ukazujących obiekty leżące na dnie akwenów.
Pracownica Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie Marta Urbańska pod koniec wymarzonych wakacji w Turcji doznała udaru i trafiła do tureckiego szpitala, gdzie lekarze stoczyli dramatyczną walkę o jej życie. Nie wiadomo, ile jeszcze czasu kobieta będzie musiała tam pozostać, a koszty leczenia już przekroczyły kwotę ubezpieczenia. Rodzina chce sprowadzić panią Martę do Polski, ale na to potrzeba ponad 200 tys. złotych. Bliscy, w tym brat, radny miejski Arkadiusz Myślak apelują o pomoc.
Hanna Klenczon, siostra Krzysztofa Klenczona, była honorowym gościem uroczystego odsłonięcia muralu z wizerunkiem brata. Przy okazji pobytu w Szczytnie udzieliła wywiadu „Kurkowi Mazurskiemu”. W rozmowie zdradziła, jaka jest jej ulubiona piosenka Krzysztofa.
Marzenia się spełniają. Po zdaniu matury Karolina Piechowicz kontynuować będzie naukę tam gdzie sobie wymarzyła – na jednej z najlepszych uczelni na świecie. - Dostałaś gwiazdkę z nieba – usłyszała od amerykańskiego konsula, ale w pełni na nią zasłużyła.
Elektryczne Gitary były jedną z gwiazd tegorocznych Dni i Nocy Szczytna. Przed koncertem „Kurek” spotkał się z liderem zespołu Kubą Sienkiewiczem, który wspomina swoje pobyty w Szczytnie, opowiada, jaki ma stosunek do muzycznej kariery swoich dzieci oraz zdradza, dlaczego jako lekarz czuje się już wypalony.
Żeby spełnić swoje wielkie marzenie o byciu aktorem, Stanisław Kowalski z Nart wyjechał najpierw do Australii, a potem do Japonii. Obecnie mieszka i pracuje w Los Angeles, gdzie ukończył The American Academy Of Dramatic Arts. Na swoim koncie ma już kilka ról filmowych i teatralnych oraz występy w reklamach, ale wciąż czeka na swoje pięć minut w fabryce snów.
W wieku 80 lat w Gdańsku zmarł Aleksander Kołodziejczak, lekarz chirurg i samorządowiec. W latach 1990 – 2000 był wójtem gminy Szczytno.
W Nowy Rok, 1 stycznia po ciężkiej chorobie, w wieku 78 lat zmarł Andrzej Symonowicz. Architekt, artysta plastyk, projektant wnętrz oraz twórca tekstów kabaretowych czytelnikom „Kurka Mazurskiego” był znany jako autor felietonów z cyklu „Gawędy z niskiej grzędy”, które publikował na naszych łamach nieprzerwanie przez ponad piętnaście lat.
Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, otrzymał honorowy tytuł Ambasadora Kopalni Soli „Wieliczka”. To w dowód uznania jego zasług w budowaniu marki kopalni i pielęgnowaniu górniczego etosu podziemnej „Wieliczki”.
Czy istnieją artyści nieprawdziwi? Jest to słowo-przenośnia – określenie używane w gwarze środowiska twórców.
Zmarł wybitny historyk i konserwator zabytków Wiktor Knercer. Był związany z wydawanym przez Powiat Szczycieński „Rocznikiem Mazurskim” oraz współtworzył przewodnik po zabytkach Ziemi Szczycieńskiej.
Naroński jest autorem Księgi nauk matematycznych (1659). Dzieło to miało stanowić zasadniczy podręcznik dla polskich inżynierów wojskowych i zawierało zagadnienia: arytmetykę, miernictwo, kartografię, perspektywę, fortyfikację i budownictwo cywilne.
Niedawno obchodzono Dzień Nauki Polskiej (19 lutego) oraz Światowy Dzień Inżyniera (4 marca). To dobra okazja do przypomnienia fascynującej postaci Józefa Naronowicza-Narońskiego – geodety, kartografa, matematyka, architekta i inżyniera.
26 stycznia odszedł od nas ŚP. Artur Gruber. Miałem zaszczyt współpracować z Panem Arturem w Rejonie Dróg Publicznych w Szczytnie.
Stare listy, kartki pocztowe, przedmioty codziennego użytku, takie jak choćby butelki po piwie mówią często więcej o dziejach danego miejsca niż opasłe tomy historycznych monografii. Taka refleksja nasuwa się po obejrzeniu zbiorów Witolda Olbrysia, regionalisty, historyka i kolekcjonera, który od kilkunastu lat gromadzi wszystko, co wiąże się z przeszłością powiatu szczycieńskiego. - To podobno rodzaj choroby psychicznej – żartuje na temat swojej pasji, podkreślając jednak, że nie zbiera pamiątek z przeszłości tylko dla siebie, ale chętnie udostępnia je wszystkim zainteresowanym historią ziemi szczycieńskiej.
Listopad to miesiąc, w którym w szczególny sposób wspominamy naszych zmarłych. W ciągu minionego roku odeszło od nas wiele zasłużonych dla lokalnej społeczności osób. Dziś przypominamy ich sylwetki.
Czy książka Sławomira Ambroziaka „Tajemnica generała Samsonowa” będzie wkrótce czytana w Holandii? Jest na to szansa. Tłumaczenia tej historycznej publikacji na język niderlandzki podjął się Willem Riemersma, Holender, który pasjonuje się dziejami Polski, w tym Warmii i Mazur. Pracę tę wykonuje, jak sam mówi, z sercem i wielkim zaangażowaniem godnym benedyktyńskiego mnicha.
Sławomir Ambroziak i Witold Olbryś odbyli w lipcu podróż do ogarniętej wojną Ukrainy. Celem wyprawy było uzupełnienie materiałów do wydanej rok temu książki o generale Samsonowie. Jej autor i wydawca opowiadają „Kurkowi” jakie nastroje towarzyszą dziś Ukraińcom, jak odbierają oni Polaków i czy już przywykli do wojennej rzeczywistości.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.